| Model | DS-7204HQHI-F1/N | DS-7208HQHI-F1/N | ||
|---|---|---|---|---|
| Video/Audio input | ||||
| Video compression | H.264 | |||
| Analog video input |
4-ch | 8-ch | ||
| BNC interface (1.0Vp-p, 75 Ω), supporting coaxitron connection | ||||
| Supported HDTVI input | 1080p/25Hz, 1080p/30Hz, 720p/25Hz, 720p/30Hz, 720P/50Hz, 720p/60Hz |
|||
| Supported AHD input |
720p/25Hz, 720p/30Hz |
|||
| IP video input | 1-ch |
2-ch |
||
| Up to 1080p resolution | ||||
| Audio compression | G.711u | |||
| Audio input/Two-way audio input |
1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ) |
|||
| Video/Audio output | ||||
| CVBS output | 1-ch, BNC (1.0 Vp-p, 75 Ω), resolution: PAL: 704 × 576, NTSC: 704 × 480 |
|||
| HDMI / VGA output | 1920 × 1080/60Hz,1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
|||
| Encoding resolution | When 1080p Lite mode not enabled: 1080p(non-real-time)/720p/VGA/WD1/4CIF/CIF; When 1080p Lite mode enabled: 1080p lite/720p lite/720p/VGA/WD1/4CIF/CIF |
|||
| Frame rate | Main stream: 1/16 fps to Real time frame rate |
|||
| Sub-stream: WD1/4CIF@12fps, CIF/QVGA/QCIF@ real time frame rate) |
||||
| Video bitrate | 32 Kbps to 6 Mbps |
|||
| Audio output | 1-ch, RCA (Linear, 1KΩ) | |||
| Audio bitrate | 64 Kbps |
|||
| Dual-stream | Support | |||
| Stream type | Video, Video & Audio | |||
| Synchronous playback | 4-ch | 8-ch | ||
| Network management | ||||
| Remote connections | 128 | |||
| Network protocols | TCP/IP, PPPoE, DHCP, EZVIZ Cloud P2P, DNS, DDNS, NTP, SADP, NFS, iSCSI, UPnP™, HTTPS, ONVIF |
|||
| Hard disk | ||||
| SATA | 1 SATA interfaces | |||
| Capacity | Up to 6TB capacity for each disk |
|||
| External interface | ||||
| Network interface | 1; 10M/100Mbps self-adaptive Ethernet interface | |||
| Serial interface | 1; standard RS-485 serial interface, half-duplex | |||
| USB port | 2 × USB 2.0 |
|||
| General | ||||
| Power supply | 12V DC | |||
| Consumption (without hard disks) | ≤ 15W | ≤ 20W | ||
| Working temperature | -10 ºC ~+55 ºC (14 ºF ~ 131 ºF) |
|||
| Working humidity | 10% to 90% | |||
| Chassis | Standalone 1U chassis | |||
| Dimensions (W × D × H) | 315 × 242 × 45 mm (12.4 × 9.5 × 1.8 inch) |
|||
| Weight (without hard disks) | ≤ 2 kg (4.4lb) | |||