| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Sensor | 2MP CMOS Image Sensor |
||
| Signal System | PAL/NTSC |
||
| Effective Pixels | 1944(H)*1092(V) | ||
| Min. Ilumination | 0.01 Lux @ (F1.2,AGC ON),0 Lux with IR; 0.014 Lux @ (F1.4,AGC ON),0 Lux with IR |
||
| Shutter Time | 1/25(1/30)s to 1/50,000s |
||
| Lens | Motorized VF lens; 2.8 - 12 mm @ F1.4 |
Angle of view: 103°- 32.1° |
|
| Angle Adjustment | Pan: 0 - 355°, Tilt: 0 - 75°, Rotation: 0 - 355° |
||
| Lens Mount | φ14 |
||
| Day & Night | ICR |
||
| Synchronization | Internal synchronization |
||
| Video Frame Rate | 1080p@25fps/1080p@30fps |
||
| HD Video Output | 1 Analog HD output |
||
| CVBS Output | 1Vp-p Composite Output(75Ω/BNC) |
||
| S/N Ratio | >62dB |
||
| Menu | |||
| Scene | Indoor, Outdoor, Indoor1, LOW-LIGHT |
||
| Camera ID | On/off (15 characters, position programmable) |
||
| AGC | Support |
||
| D/N Mode | Color/BW/Auto/EXT |
||
| White Balance | ATW, AWC-SET, Indoor, Outdoor, Ma |
||
| Privacy Mask | On/Off, maximum 8 zones |
||
| Motion Detection | On/Off, maximum 4 zones |
||
| BLC | Support |
||
| Anti-flicker | On/Off |
||
| Language | English, Japanese, CHN1, CHN2, Korean, German, French, Italian, Spanish, Polish, Russian, Portuguese, |
||
| Functions | HSBLC, Digital noise reduction, Digital zoom(62x), Slow shutter, Mirror, Defog, Defect pixel correction, SMART D-ZOOM |
||
| General | |||
| Operating Conditions | 30 °C – 60 °C (-22 °F – 140 °F), Humidity 90% or less (non-condensing) |
||
| Power Supply | 12 VDC±15%, 24 VAC±15%, Heater is available with 24VAC only |
||
| Power Consumption | Max. 6W, -H: Max. 12W |
||
| Protection Level | P66 |
||
| IR Range | Up to 40m |
||
| Heater | Optional |
||
| Impact Protection | IK10 |
||
| Communication | Up the coax, Protocol: Pelco-C(CVBS output), HIKVISION-C(TVI output) |
||
| Dimensions | Φ 145.3 × 124.2 mm (Φ 5.72” × 4.89”) |
||
| Weight | 1350 g |
||