| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Sensor | 1MP CMOS Image Sensor |
||
| Signal System | PAL/NTSC |
||
| Effective Pixels | 1296(H)*732(V) | ||
| Min. Ilumination | 0.1 Lux @ (F1.2,AGC ON),0 Lux with IR |
||
| Shutter Time | 1/25(1/30)s to 1/50,000s |
||
| Lens | 2.8mm, 3.6mm, 6mm optional |
Angle of View: 70.9°(3.6mm), 92°(2.8mm), 56.7°(6mm) |
|
| Angle Adjustment | Pan: 0 - 360°, Tilt: 0 - 75°, Rotation: 0 - 360° |
||
| Lens Mount | M12 |
||
| Day & Night | ICR |
||
| Synchronization | Internal synchronization |
||
| Video Frame Rate | 720p@25fps/720p@30fps |
||
| HD Video Output | 1 Analog HD output |
||
| S/N Ratio | >62dB |
||
| General | |||
| Operating Conditions | -40 °C – 60 °C (-40 °F – 140 °F), Humidity 90% or less (non-condensing) |
||
| Power Supply | 12 VDC±15% |
||
| Power Consumption | Max. 4W |
||
| IR Range | Up to 20m |
||
| Dimensions | Φ89.5 × 69.8 mm(Φ3.52” × 2.75”) |
||
| Weight | 250 g |
||