| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Sensor | 2MP CMOS Image Sensor |
||
| Signal System | PAL/NTSC |
||
| Effective Pixels | 1944(H)*1092(V) |
||
| Min. Ilumination | 0.01Lux @ (F1.2,AGC ON),0 Lux with IR |
||
| Shutter Time | 1/25(1/30)s to 1/50,000s |
||
| Lens | 5-50mm motorized VF lens |
Angle of view: 59.8°-6.2° |
|
| Angle Adjustment | Pan: 0 - 360°, Tilt: 0 - 90°, Rotation: 0 - 360° |
||
| Day & Night | ICR |
||
| Synchronization | Internal synchronization |
||
| WDR | 120dB |
||
| Video Frame Rate | 1080P@25/30fps |
||
| HD Video Output | 1 Analog HD output |
||
| CVBS Output | 1Vp-p Composite Output(75Ω/BNC) |
||
| S/N Ratio | >62dB |
||
| Menu | |||
| Scene | Indoor, Outdoor, Indoor1, LOW-LIGHT |
||
| Camera ID | On/off (15 characters, position programmable) |
||
| AGC | Support |
||
| D/N Mode | Color/BW/Auto/EXT |
||
| White Balance | ATW/ AWC-SET/ Manual |
||
| Privacy Mask | On/Off, maximum 8 zones |
||
| Motion Detection |
On/Off, maximum 4 zones |
||
| BLC | Support |
||
| Anti-flicke | On/Off |
||
| Language | Chinese/ English |
||
| Functions | HSBLC, Digital noise reduction, Digital zoom(62x), Slow shutter, Mirror, Defog, Defect pixel correction, SMART D-ZOOM |
||
| General | |||
| Operating Conditions | -40 °C – 60 °C (-40 °F – 140 °F), Humidity 90% or less (non-condensing) |
||
| Power Supply | AC24V±15%/ DC12V±15%,Heater is available with 24VAC only |
||
| Power Consumption | Max. 20W |
||
| Protection Level | IP66 |
||
| IR Range | Up to 110m |
||
| Communication | Up the coax, Protocol: Pelco-C(CVBS output), HIKVISION-C(TVI output) |
||
| Dimensions | 313.5x100.8x107.3mm |
||
| Weight | 1650g |
||