| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Sensor | 1MP CMOS Image Sensor | ||
| Signal System | PAL/NTSC |
||
| Effective Pixels | 1296(H)*732(V) |
||
| Min. Ilumination | 0.1 Lux @ (F1.2,AGC ON),0 Lux with IR |
||
| Shutter Time | 1/25(1/30) s to 1/50,0 s |
||
| Lens | 3.6mm (2.8mm, 6mm, 8mm, 12mm, 16mm optional) |
Angle of View: 70.9°(3.6mm), 92°(2.8mm), 56.7°(6mm), 38.6°(8mm), 27.5°(12mm), 17.7°(16mm) |
|
| Lens Mount | M12 |
||
| Angle Adjustment | Pan: 0 - 360°, Tilt: 0 - 90°, Rotaion: 0 - 360° |
||
| Day & Night | ICR |
||
| Synchronization | Internal synchronization |
||
| Video Frame Rate | 720p@25fps/720p@30fps |
||
| HD Video Output | 1 Turbo HD output |
||
| S/N Ratio | >62dB |
||
| Genral | |||
| Operating Conditions | -40 °C – 60 °C (-40 °F – 140 °F), Humidity 90% or less (non-condensing) |
||
| Power Suply | 12 VDC±15% |
||
| Power Consumption | Max. 4W |
||
| Protection Level | IP66 |
||
| IR Rang | Up to 40m |
||
| Dimension | 86.22×82.05×220.13mm(3.39”×3.23”×8.67”) |
||
| Weight | 700 g |
||