| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Snsor | 1/3" Progressive Scan CMOS | ||
| Min. Illumination | 0.01 Lux @(F1.2,AGC ON), 0 Lux with IR | ||
| Shutter Speed | 1/3s~1/100,000s |
||
| Lens | 4mm, horizontal view angle 63°(2.8mm/6mm/8mm optional) | ||
| Lens Mount | M12 |
||
| Day & Night | ICR |
||
| DNR | 3D Digital Noise Reduction |
||
| Angle of adjustment |
H: -30°~30°, V: 0°~80°, R: 0°~360° |
||
| DWDR | Digital Wide Dynamic Range |
||
| Compression Standard | |||
| Video Compression | H.264 /MJPEG |
||
| H.264 Type | Base Line Profile/Main Profile |
||
| Video Bit Rate | 32Kbps~8Mbps |
||
| Audio Compression (-S) |
G.711/G.722.1/G.726/MP2L2 |
||
| Audio Bit Rate (-S) | 64Kbps(G.711) / 16Kbps(G.722.1) / 16Kbps(G.726) / 32-128Kbps(MP2L2) |
Image |
|
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
||
| Frame Rate | 50Hz: 50fps(1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
||
| Image Setting | Rotate Mode, Saturation, Brightness, Contrast, Sharpness adjustable by client software or web browser |
||
| Backlight compensation |
Yes, zone optional |
||
| ROI | Support |
||
| Network | |||
| Network Storage | Micro SD/SDHC/SDXC card (up to 64G) ANR, NAS |
||
| Intelligent Alarm | Intrusion detection, Line crossing detection, Motion detection, Tampering alarm, Network disconnect, IP address conflict, Storage error |
||
| Protocol Supportable |
TCP/IP,ICMP,HTTP,HTTPS,FTP,DHCP,DNS,DDNS,RTP,RTSP,RTCP, |
||
| Interface protocol |
ONVIF,PSIA,CGI,ISAPI |
||
| General |
Flickerless, dual stream, heartbeat, mirror, password protection, video masking, watermark |
||
| Interface | |||
| Communication Interface | -IO Model: 1-ch RJ45 10M / 100M self-adaptive Ethernet port(Air interface) |
||
-I Model: 1-ch M12 10M / 100M self-adaptive Ethernet port(Air interface) |
|||
| Video | 1Vp-p Composite Output(75Ω/BNC) |
||
| Audio Input | 1 built-in mic |
||
| General | |||
| Working temperature and humidity |
-30 °C ~ 60 °C (-22 °F ~ 140 °F) |
||
| Power Supply | DC12V/PoE(802.3af) |
||
| Power | 5.5W MAX |
||
| IR Distance | 10 m |
||
| Power Consumption | 5W MAX |
||
| Protect Level | IP66 |
||
| Impact Protection | Ik08 |
||
| Dimensions | 99.3x96.7x52.8mm (3.91” × 3.81” × 2.08”) |
||
| Weight | 600 g (1.32 lbs) |
||
| Order Model | DS-2CD6510D-IO: RJ45 Ethernet port and φ5.5mm power connector |
||