| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Sensor | 1/3" Progressive Scan CMOS | ||
| Min. Illumination | 0.01 Lux @(F1.2,AGC ON), 0 Lux with IR | ||
| Shutter Speed | 1/50s~1/100,000s |
||
| Lens | 2.8mm, horizontal view angle 80°(4mm/6mm optional) | ||
| Angle of Adjustment | H: -30°~30°, V: 0°~75°, R: 0°~360° |
||
| Lens Mount | M12 |
||
| Day & Night | ICR |
||
| DNR | 3D Digital Noise Reduction |
||
| WDR | Digital Wide Dynamic Range |
||
| Compression Standard | |||
| Video Compression | H.264 /MJPEG |
||
| H.264 Type | Base Line Profile/Main Profile |
||
| Video Bit Rate | 32 Kbps – 8 Mbps |
||
| Audio Compression (-S) |
G.711/G.722.1/G.726/MP2L2 |
||
| Audio Bit Rate (-S) | 64Kbps(G.711) / 16Kbps(G.722.1) / 16Kbps(G.726) / 32-128Kbps(MP2L2) |
Image |
|
| Max. Resolution | 1280 × 960 |
||
| Frame Rate | 50Hz: 25fps (1280 × 960,1280 × 720) |
||
| Image Setting | Rotate Mode, Saturation, Brightness, Contrast, Sharpness adjustable by client software or web browser |
||
| Backlight compensation |
Regions can be selected |
||
| ROI | Support |
||
| Network | |||
| Network Storage | 64G Micro SD/SDHC/SDXC card, NAS (Support NFS,SMB/CIFS) |
||
| Alarm trigger | Motion detection, Dynamic Analysis, Tampering alarm, Network disconnect, IP address conflict, Storage |
||
| Protocols | TCP/IP,UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, |
||
| Standard |
ONVIF,PSIA,CGI,ISAPI |
||
| General function |
Flickerless , dual stream, heartbeat, mirror, password protection, video cover, watermark |
||
| Interface | |||
| Communication | 1-ch M12 10M / 100M self-adaptive Ethernet port |
||
| Audio Input / Output | 1 audio input / 1 audio output (4 Pin Plug) |
||
| General | |||
| Working temperature and humidity |
-30 °C – 60 °C |
||
| Power Supply | DC24V, range DC16.8V~DC30V |
||
| Power | 4W MAX |
||
| IR Distance | 10m |
||
| Ingress Protection | IP54 |
||
| Impact Protection | IK08 |
||
| Dimensions | Φ110x63 |
||
| Weight | 510g |
||
| Order Model | DS-2CD6510DT-I: M12 Ethernet ports, Molex power connector |
||