| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Sensor | 1/3" Progressive Scan CMOS | ||
| Min. Illumination | 0.01Lux @(F1.2,AGC ON) , 0 Lux with IR 0.028Lux @(F2.0,AGC ON) ,0 Lux with IR |
||
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
||
| Lens | 4mm@ F2.0, angle of view: 73.1°(6mm, 46°; 8mm, 35.5°; 12mm, 22° optional) | ||
| Lens Mount | M12 |
||
| Day & Night | IR cut filter with auto switch |
||
| DNR | 3D Digital Noise Reduction |
||
| Angle of adjustment |
(Universal) H: -15°~15°, V: 0°~30°, R: -90°~90° |
||
| WDR | Digital WDR |
||
| Compression Standard | |||
| Video Compression | H.264 /MJPEG |
||
| H.264 Type | Baseline Profile / Main Profile / High Profile |
||
| Video Bit Rate | 32 Kbps – 8 Mbps |
Image |
|
| Max. Resolution | 1280 × 960 |
||
| Frame Rate | 50Hz: 50fps(1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
||
| Image Setting | Rotate Mode, Saturation, Brightness, Contrast, Sharpness adjustable by client software or web browser |
||
| Backlight compensation |
Yes, zone optional |
||
| ROI | Support |
||
| Network | |||
| Network Storage | NAS (Support NFS,SMB/CIFS) |
||
| Alarm trigger | Motion detection, Tampering alarm, Network disconnect, IP address conflict |
||
| Protocols | TCP/IP,UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, |
||
| Standard |
ONVIF (PROFILE S,PROFILE G),PSIA,CGI,ISAPI |
||
| General function |
Flickerless , dual stream, heartbeat, mirror, password protection, video cover, watermark |
||
| Interface | |||
| Communication Interface | -IO model : 1 RJ45 10M/100M Ethernet interface |
||
-I model : 1 M12 10M/100M Ethernet interface |
|||
| Video Output | 1 Vp-p composite output (75 Ω/BNC) |
||
| General | |||
| Operating Conditions | -40 °C – 70 °C |
||
| Power Supply | DC12V±10% / PoE(802.3af) |
||
| IR Distance | 20-30 m |
||
| Power Consumption | DC12V: 7.5W MAX |
||
| Ingress Protection | IP66 |
||
| Impact Protection | IK08 |
||
| Dimensions | Φ155.17 × 110.9 × 60.8mm |
||
| Weight | 846g |
||
| Order Model | DS-2CD6510-IO: RJ45 Ethernet port and Prototype power connector |
||