| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Snsor | 1/3’’ Progressive Scan CMOS | ||
| Min. Illumination | 0.01 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0.014 Lux @ (F1.4, AGC ON) | ||
| Shutter Speed | 1s ~ 1/100,000s |
||
| Slow Shutter | Support | ||
| Lens | 2.8-12mm @ F1.4, angle of view: 98.4-30.2°; 8-32mm @ F1.4, angle of view: 27.8-9.1° |
||
| Lens Mount | Φ14 |
||
| Angle Adjustment | Pan: 0° - 355°, Tilt: 0° - 75°, Rotation: 0° - 355° |
||
| Auto-iris | DC drive |
||
| Day & Night | IR cut filter with auto switch |
||
| WDR | 120dB |
||
| Compression Standard | |||
| Video Compression | H.264+/H.264/MJPEG/MPEG4 |
||
| H.264 codec profile | Baseline Profile / Main Profile / High Profile |
||
| Video Bit Rate | 32 Kbps – 16 Mbps |
||
| Audio Compression (-S) |
G.711/G.722.1/G.726/MP2L2 |
||
| Audio Bit Rate (-S) | 64Kbps(G.711) / 16Kbps(G.722.1) / 16Kbps(G.726) / 32-128Kbps(MP2L2) |
Image |
|
| Max. Resolution | 1280 × 960 |
||
| Frame Rate | 50Hz: 50fps (1280 × 1024)/(1280 × 960)/(1280 × 720) |
||
| Image Setting | Rotate Mode, Saturation, Brightness, Contrast, Sharpness adjustable by client software or web |
||
| Third Stream | Independent with Main Stream and Sub Stream, up to |
||
| Image Enhancement | BLC/HLC/3D DNR/ROI/Defog |
||
| Distortion Correction | Support |
||
| Regional Cropping | Support |
||
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
||
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128x128 24bit bmp format |
||
| Network | |||
| Network Storage | NAS (Support NFS,SMB/CIFS), ANR |
||
| Alarm trigger | Motion detection, Tampering alarm, Network disconnect, IP address conflict, Storage exception |
||
| Protocols | TCP/IP,UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, |
||
| Security |
User Authentication, Watermark, IP address filtering, Anonymous access |
||
| Standard |
ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), PSIA, CGI, ISAPI |
||
| Interface | |||
| Audio | 2-ch 3.5 mm audio in (Mic in/Line in)/out interface |
||
| Communication Interface |
1 RJ45 10M/100M/1000M Ethernet port, 1 RS-485 interface |
||
| Alarm | 2 input, 2 output (up to DC24V 1A or AC110V 500mA ) |
||
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω/BNC) |
||
| On-board storage | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
||
| Reset Button | Yes |
||
| Audio | |||
| Environment Noise Filtering |
Support |
||
| Audio I/O | Support dual audio track, stereo |
||
| Audio Sampling Rate | 16kHz / 32kHz / 44.1kHz / 48kHz |
||
| Smart Feature-set | |||
| Behavior Analysis | Line crossing detection, Intrusion detection, Region entrance, Region exiting, Unattended baggage, Object removal |
||
| Line Crossing Detection | Cross a pre-defined virtual line |
||
| Intrusion Detection | Enter and loiter in a pre-defined virtual region |
||
| Region Entrance | Enter a pre-defined virtual region from the outside place |
||
| Region Exiting | Exit from a pre-defined virtual region |
||
| Unattended Baggage | Objects left over in the pre-defined region such as the baggage, purse, dangerous materials |
||
| Object Removal | Objects removed from the pre-defined region, such as the exhibits on display |
||
| Exception Detections | Scene change detection, Sudden audio increase/decrease detection, Audio loss detection, Defocus detection |
||
| Recognition | Face detection recognition |
||
| Statistics | Object Counting (Entrance and Exit object number is accounted and showed on screen in real time) |
||
| General | |||
| Protection Level | IP66 |
||
| Impact Protection | IK10 |
||
| Operating Conditions | -30 °C – 60 °C (-22 °F – 140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
||
| Power Supply | AC24V/PoE(802.3at) |
||
| IR Distance | 40m(2.8~12mm)/50m(8~32mm) |
||
| Power Consumption | Max. 13.5 W |
||
| Dimensions | Φ159.8 × 146 mm(Φ6.29” ×5.75”) |
||
| Weight | 2100 g (4.63 lbs) |
||
| Order Model | DS-2CD4312FWD-PTZ, DS-2CD4312FWD-PTZS |
||