| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Snsor | 1/1.8’’ Progressive Scan CMOS |
||
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON), B/W: 0.0002 Lux @ (F1.2, AGC ON) |
||
| Shutter Speed | 1s ~ 1/100,000s |
||
| Slow Shutter | Support | ||
| Lens Mount | C/CS mount |
||
| Auto-iris | DC drive(-P: support P-Iris) |
||
| Day & Night | IR cut filter with auto switch |
||
| Auto-iris | DC drive (-P: support P-Iris) |
||
| Focus | -A: support ABF |
||
| Compression Standard | |||
| Video Compression | H.264+/H.264/MPEG4/MJPEG |
||
| H.264 codec profile | Baseline Profile / Main Profile / High Profile |
||
| Video Bit Rate | 32 Kbps – 16 Mbps |
||
| Audio Compression (-S) |
G.711/G.722.1/G.726/MP2L2 |
||
| Audio Bit Rate (-S) | 64Kbps(G.711) / 16Kbps(G.722.1) / 16Kbps(G.726) / 32-128Kbps(MP2L2) |
Image |
|
| Max. Resolution | 3072 x 2048 |
||
| Frame Rate | 50Hz: 24fps (3072 × 2048), 25fps (3072 × 1728, 2560 × 2048, 2560 × 1920, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 x 720) 60Hz: 24fps (3072 × 2048), 30fps (3072 × 1728, 2560 × 2048, 2560 × 1920, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 x 720 ) |
||
| Image Setting | Rotate Mode, Saturation, Brightness, Contrast adjustable by client software or web browser |
||
| Third Stream | Independent with Main Stream and Sub Stream, up to |
||
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/ROI/Defog |
||
| Regional Cropping | Support |
||
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
||
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128x128 24bit bmp format |
||
| Network | |||
| Network Storage | NAS (Support NFS,SMB/CIFS), ANR |
||
| Alarm trigger | Motion detection, Tampering alarm, Network disconnect, IP address conflict, Storage exception |
||
| Protocols | TCP/IP,UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, |
||
| Security |
User Authentication, Watermark, IP address filtering, Anonymous access |
||
| Standard |
ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), PSIA, CGI, ISAPI |
||
| Interface | |||
| Audio | 1-ch 3.5 mm audio in (Mic in/Line in)/out interface, 1 build-in Microphone |
||
| Communication Interface |
1 RJ45 10M/100M/1000M Ethernet port, 1 RS-485 interface and 1 RS-232 interface |
||
| Alarm | 1 input, 1 output (up to DC24V 1A or AC110V 500mA ) |
||
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω/BNC) |
||
| On-board storage | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
||
| Reset Button | Yes |
||
| Audio | |||
| Environment Noise Filtering |
Support |
||
| Audio I/O | Support dual audio track, stereo |
||
| Audio Sampling Rate | 16kHz / 32kHz / 44.1kHz / 48kHz |
||
| Smart Feature-set | |||
| Behavior Analysis | Line crossing detection, Intrusion detection, Region entrance, Region exiting, Unattended baggage, Object removal |
||
| Line Crossing Detection | Cross a pre-defined virtual line |
||
| Intrusion Detection | Enter and loiter in a pre-defined virtual region |
||
| Region Entrance | Enter a pre-defined virtual region from the outside place |
||
| Region Exiting | Exit from a pre-defined virtual region |
||
| Unattended Baggage | Objects left over in the pre-defined region such as the baggage, purse, dangerous materials |
||
| Object Removal | Objects removed from the pre-defined region, such as the exhibits on display |
||
| Exception Detections | Scene change detection, Sudden audio increase/decrease detection, Audio loss detection, Defocus detection |
||
| Recognition | Face detection recognition |
||
| Statistics | Object Counting (Entrance and Exit object number is accounted and showed on screen in real time) |
||
| General | |||
| Operating Conditions | -30 °C – 60 °C (-22 °F – 140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
||
| Power Supply | 24 V AC ± 10%, 12 V DC ± 10%, PoE (802.3af) |
||
| Power Consumption | Max. 6 W (Max. 9W with IR cut filter on) |
||
| Dimensions | 69.8×58×145 mm (2.75” × 2.28” × 5.71”) |
||
| Weight | 830 g (1.83 lbs) |
||
| Order Model | DS-2CD4065F, DS-2CD4065F-A, DS-2CD4065F-P, DS-2CD4065F-AP |
||