| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Snsor | 1/3’’ Progressive Scan CMOS | ||
| Min. Illumination | 0.01Lux @(F1.2,AGC ON), 0.028Lux @(F2.0,AGC ON), 0 Lux with IR | ||
| Shutter Speed | 1/3s ~ 1/100,000s | ||
| Slow Shutte | Support | ||
| Lens | (-I3: 4,6mm; -I5: 4,6,12mm; -I8: 6,12,16mm) @F2.0 |
||
| Lens Mount | M12 |
||
| Day & Night | IR cut filter with auto switch |
||
| WDR | 120dB |
||
| Compression Standard | |||
| Video Compression | H.264 / MJPEG/H.264+ |
||
| H.264 Type | Main Profile |
||
| Video Bit Rate | 32 Kbps –16 Mbps |
||
| Image |
|||
| Max. Resolution | 2688 × 1520 |
||
| Frame Rate | 50Hz: 20fps (2688×1520), 25fps(1920×1080), 25fps(1280×720) |
||
| Image Enhancement |
BLC/3D DNR/ROI |
||
| Image Setting | Rotate Mode, Saturation, Brightness, Contrast, Sharpness adjustable by client software or web browser |
||
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
||
| Network | |||
| Network Storage | NAS (Support NFS,SMB/CIFS) |
||
| Alarm Trigger | Intrusion detection, Line crossing detection, Motion detection, Dynamic analysis, Tampering alarm, |
||
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, |
||
| Security | Flash-prevention, dual stream, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP |
||
| Standard | ONVIF(PROFILE S,PROFILE G),PSIA,CGI,ISAPI |
||
| General | |||
| Communication Interface |
1 RJ45 10M/100M Ethernet interface |
||
| Operating Conditions | -30 °C – 60 °C (-22 °F – 140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
||
| Power Supply | 12V DC±10%, PoE (802.3af) |
||
| Power Consumption |
I3: Max. 6W; -I5: Max. 7.5W; -I8: Max. 10.5W |
||
| Ingress Protection level |
IP66 |
||
| IR Range | I3: 30 meters; -I5: 50 meters; -I8: 80 meters |
||
| Dimensions | 299.71 × 86.48 × 85.11(11.8’’ × 3.4’’ × 3.35’’) |
||
| Weight | 1200g (2.65 lbs) |
||
| Order Model | DS-2CD2T42WD-I3, DS-2CD2T42WD-I5, DS-2CD2T42WD-I8 |
||