| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Snsor | 1/4’’ Progressive Scan CMOS | ||
| Min. Illumination | 0.01Lux @ F1.2, AGC ON , 0.028Lux @ F2.0, AGC ON, 0 Lux with IR | ||
| Shutter Speed | 1/3s ~ 1/100,000s | ||
| Slow Shutte | Support | ||
| Lens | 4mm@ F2.0, Angle of view: 52.4°(2.8mm, 6mm optioanl) |
||
| Lens Mount | M12 |
||
| Day & Night | IR cut filter with auto switch |
||
| WDR | Digital WDR |
||
| P&T rotation | Pan: 0° - 355°, Tilt: -20° - 90° |
||
| Compression Standard | |||
| Video Compression | H.264 / MJPEG/H.264+ |
||
| H.264 Type | Baseline Profile / Main Profile |
||
| Video Bit Rate | 32 Kbps – 8 Mbps |
||
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2 |
||
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711) / 16Kbps(G.722.1) / 16Kbps(G.726) / 32-128Kbps(MP2L2) |
||
| Image |
|||
| Max. Resolution | 1280 × 720 |
||
| Frame Rate | 50Hz: 25fps(1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) |
||
| Image Enhancement |
BLC/3D DNR/ROI |
||
| Image Setting | Rotate Mode, Saturation, Brightness, Contrast, Sharpness adjustable by client software or web browser |
||
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
||
| Network | |||
| Network Storage | NAS (Support NFS,SMB/CIFS), ANR, Built-in Micro SD/SDHC/SDXC card slot, up to 128 GB |
||
| Alarm Trigger | Intrusion Detection, Line Crossing detection, Motion detection, Dynamic Analysis, Tampering alarm, Network |
||
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, |
||
| Security | User Authentication, Watermark, IP address filtering, Anonymous access |
||
| Standard | ONVIF(PROFILE S,PROFILE G),PSIA,CGI,ISAPI |
||
| General | |||
| Operating Conditions | -30 °C – 60 °C (-22 °F – 140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
||
| Power Supply | 5V DC±10% |
||
| Power Consumption |
Max. 7 W |
||
| PIR | Angle: 80° |
||
Range: 10m |
|||
| IR Range | 10 meters |
||
| Dimensions | 100.8×124 mm (3.97” × 4.88” ) |
||
| Weight | 300 g (0.66 lbs) |
||
| Order Model | DS-2CD2Q10FD-I, DS-2CD2Q10FD-IW (“-W” model support wifi) |
||