| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Snsor | 1/3’’ Progressive Scan CMOS |
||
| Min. Illumination | 0.01Lux @(F1.2,AGC ON), 0.028Lux @ (F2.0, AGC ON), 0 Lux with IR | ||
| Shutter Speed | 1/3s ~ 1/100,000s | ||
| Slow Shutter | Support | ||
| Lens | 2.8mm~6mm @ F2.0 |
||
| Lens Mount | M12 |
||
| Day & Night | IR cut filter with auto switch |
||
| WDR | Digital WDR |
||
| Pan & Tilt |
Pan:-90° - 90°, Tilt: 0° - 75° |
||
| Compression Standard | |||
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
||
| H.264 Type | Main Profile |
||
| Video Bit Rate | 32 Kbps – 8 Mbps |
||
| Image |
|||
| Max. Resolution | 1280 × 720 |
||
| Frame Rate | 50Hz: 25fps (1280 × 720) |
||
| Image Enhancement |
BLC/3D DNR/ROI |
||
| Image Setting | Rotate Mode, Saturation, Brightness, Contrast, Sharpness adjustable by client software or web browser |
||
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
||
| Network | |||
| Network Storage | NAS (Support NFS,SMB/CIFS), ANR, Built-in Micro SD/SDHC/SDXC card slot, up to 128 GB |
||
| Alarm Trigger | ntrusion Detection, Line Crossing detection, Motion detection, Dynamic Analysis, Tampering alarm, |
||
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, |
||
| Security | One-key reset, Flash-prevention, dual stream, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, |
||
| Standard | ONVIF(PROFILE S,PROFILE G),PSIA,CGI,ISAPI |
||
| General | |||
| Operating Conditions | -10 °C ~ 40 °C (-14 °F – 104 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
||
| Power Supply | 12V DC±10%, PoE (802.3af) |
||
| Power Consumption |
Max. 5 W (Max. 7 W with IR cut filter on), Max. 9W with pan and tilt |
||
| IR Range | Approx. 10 meters |
||
| Dimensions | Φ119.93×87.08 mm (4.72’’×3.43’’) |
||
| Weight | 500g (1.1 lbs) |
||
| Order Model | |||
| Operating Conditions | DS-2CD2F12F-IZ, DS-2CD2F12F-IZW, DS-2CD2F12F-IZS, DS-2CD2F12F-IZWS |
||