| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Snsor | 1/3’’ Progressive Scan CMOS | ||
| Min. Illumination | 0.01Lux @(F1.2,AGC ON), 0.014 Lux @(F1.4,AGC ON), 0 Lux with IR |
||
| Shutter Speed | 1/3 s ~ 1/10,000 s | ||
| Slow Shutter | Support | ||
| Lens | 1.6mm, F1.6 Angle of view: 186°(horizontal), 106°(vertical) | ||
| Lens Mount | M12 |
||
| Day & Night | Electronic (-I: ICR) |
||
| Compression Standard | |||
| Video Compression | H.264/MJPEG |
||
| H.264 codec profile | Baseline Profile / Main Profile |
||
| Video Bit Rate | 32 Kbps – 8 Mbps |
||
| Audio Compression (-S) |
G.711/G.722.1/G.726/MP2L2 |
||
| Audio Bit Rate (-S) | 64Kbps(G.711) / 16Kbps(G.722.1) / 16Kbps(G.726) / 32-128Kbps(MP2L2) |
Image |
|
| Max. Resolution | 2560 × 1440 |
||
| Frame Rate | 50Hz: 25fps(1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
||
| Image Setting | Saturation, Brightness, Contrast , Hue, Sharpness, AGC, White Balance |
||
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/ROI/Defog |
||
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
||
| Network | |||
| Network Storage | NAS (Support NFS,SMB/CIFS); ANR, Built-in Micro SD/SDHC/SDXC card slot, up to 128 GB |
||
| Alarm trigger | Line Crossing, Intrusion detection, Motion detection, Dynamic analysis, Tampering alarm, Network |
||
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, |
||
| Security |
User Authentication, Watermark, IP address filtering, Anonymous access |
||
| Standard |
ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), PSIA, CGI, ISAPI |
||
| General | |||
| Operating Conditions | -10 °C – 40 °C (14 °F – 104 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
||
| Power Supply | 12V DC±10%, PoE (802.3af) |
||
| Power Consumption | Max. 5.55 W |
||
| IR Range | -I: 8m |
||
| Dimensions | ø119.9 x 41.2(ø4.72” × 1.62”) |
||
| Weight | 600 g (1.32 lbs) |
||
| Order Model | DS-2CD2942F-(I)(W)(S) |
||