| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Snsor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
||
| Min. Illumination | 0.01Lux @ (F1.2, AGC ON) ,0 Lux with IR |
||
| Shutter Speed | 1/3s to1/10,000s | ||
| Lens | 2.8mm, 4mm, 6mm @ F2.0 | ||
| Lens Mount | M12 |
||
| Day & Night | IR cut filter with auto switch |
||
| Digtal Noise Reduction |
3D DNR |
||
| Wide Dynamic Range | 120dB |
||
| Angle Adjustment | Pan: 0° ~ 360°, Tilt: 0° ~ 75°, Rotation: 0° ~ 360° |
||
| Compression Standard | |||
| Video Compression | H.264 / MJPEG/H.264+ |
||
| H.264 codec profile | Main Profile |
||
| Bit rate | 32 Kbps ~ 16 Mbps |
||
| Dual stream | Support |
||
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2 *only for –S models |
||
| Audio Bit rate | 64Kbps(G.711) / 16Kbps(G.722.1) / 16Kbps(G.726) / 32-128Kbps(MP2L2) *only for –S models |
Image |
|
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
||
| Frame Rate | 50Hz: 25fps (1920 × 1080), 25fps (1280 × 960), 25fps (1280 × 720) |
||
| Image Setting | Rotae mode, Saturation, Brightnes, Contrast adjustable by client |
||
| Backlight compensation |
Support, zone configurable |
||
| ROI | Support |
||
| Network | |||
| Network Storage | NAS (Support NFS,SMB/CIFS), ANR |
||
| Alarm trigger | Intrusion detection, Line crossing detection, Motion detection, Dynamic analysis, Tampering alarm, Network |
||
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, |
||
| General | One-key reset, Flash-prevention, dual stream, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, |
||
| Standard |
ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), PSIA, CGI, ISAPI |
||
| Interface | |||
| Communication Interface |
1 RJ45 10M/100M Ethernt inerface |
||
| On-board storage | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
||
| Alarm interface | 1x alarm I/O *only for –S models |
||
| Audio interface | Built-in microphone and 1x audio output *only for –S models |
||
| Reset |
Yes |
||
| Wi-Fi * only for –W models |
|||
| Wireless Standards | IEEE802.11b, 802.11g, 802.11n |
||
| Frequency Range | 2.4 GHz ~ 2.4835 GHz |
||
| Channel Bandwidth | 20/40MHz Support |
||
| Protocols | 802.11b: CCK, QPSK, BPSK, 802.11g/n: OFDM |
||
| Security | 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK, WPS |
||
| Transmit Output Power | 11b: 17±1.5dBm @ 11Mbps |
||
| Reception Sensitivity | 11b: -90dBm @ 11Mbps (Typical) |
||
| Transfer Rates | 11b: 11Mbps, 11g: 54Mbps, 11n: up to 150Mbps |
||
| Wireless Range | 50 meters *The performance varies based on actual environment |
||
| General | |||
| Operating Conditions | -30 °C – 60 °C (-22 °F – 140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
||
| Power Supply | DC12V ± 10%, PoE (802.3af) |
||
| Power Consumption | Max. 5W |
||
| Ingress Protection | IP66 |
||
| Impact Protection | IEC60068-275Eh, 20J; EN50102, up to IK08 |
||
| IR Range | Approx.30meters |
||
| Dimensions | 99.3×96.7×52.8 mm |
||
| Weight | 600 g (1.32 lbs) |
||
| Order Model | DS-2CD2322WD-I |
||