| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Snsor | 1/3" Progressive Scan CMOS |
||
| Min. Illumination | 0.1Lux @ (F1.2, AGC ON) ,0 Lux with IR 0.28 Lux @ (F2.0, AGC ON) ,0 Lux with IR |
||
| Shutter Speed | 1/3s to1/10,000s | ||
| Lens | 4mm@ F2.0 (2.8m, 6m optional) |
||
| Angle of view: 92.5°(2.8mm), 73.1°(4mm) , 46°(mm) |
|||
| Lens Mount | M12 |
||
| Day & Night | IR cut filter with auto switch |
||
| Digtal Noise Reduction |
3D DNR |
||
| Wide Dynamic Range | Digtal WDR |
||
| Angle Adjustment | Pan:0° - 355°, Tilt: 0° - 75°, Rotaion: 0-355° |
||
| Compression Standard | |||
| Video Compression | H.264/ MJPEG |
||
| H.264 codec profile | Baseline Profile / Main Profile |
||
| Bit rate | 32 Kbps – 8 Mbps |
||
| Dual stream | Yes |
||
| Audio Compresion(-S) |
G.71/G.72.1/G.726/MP2L2 |
||
| Audio Bit Rate(-S) | 64Kbps(G.71) /16Kbps(G.72.1)/6Kbps(G.726) /32-18Kbps(MP2L) |
Image |
|
| Max. Resolution | 1280 x 960 |
||
| Frame Rate | 50 Hz: 25 fps (1280 × 960), 25 fps (1280 x 720) |
||
| Image Setting | Rotae mode, Saturation, Brightnes, Contrast adjustable by client |
||
| Backlight compensation |
Yes, zone optional |
||
| ROI | Support |
||
| Network | |||
| Network Storage | Local storage: Built-n Micro SD/SDHC/SDXC card slot, up to 64 GB. NAS (uport NFS,MB/CIFS) |
||
| Alarm trigger | Line Crosing, Intrusion Detcion, Motin detcion, Dynamic anlysi, |
||
| Protocols | TCP/I, UDP,ICMP,HTP,HTPS,FTP,DHCP,DNS,DNS,RTP,RTSP,RTCP, |
||
| General | One-ky rest, Flash-prevntion, dual stream, heartbeat, miro, |
||
| Standard |
ONVIF, PSIA, CGI,SAPI |
||
| Interface | |||
| Communication Interface |
1 RJ45 10M/10M Ethernt inerface |
||
| Alarm interface | -S: 1 alrm I/O |
||
| Audioi nterface | -S: 1 alrm I/O |
||
| Wi-F Specifation(Only for the products with Wi-F module built-n) | |||
| Wireless Standards | IEEE802.11b, 802.1g, 802.11n |
||
| Frequency Range | 2.4 GHz ~ 2.4835 GHz |
||
| Channel Bandwidth | 20/40MHz Support |
||
| Protocols | 802.11b: CCK, QPSK, BPSK |
||
| Security | 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-SK/WPA2-PSK, WPS |
||
| Transmit Output Power |
1b: 17±1.5dBm @ 1Mbps |
||
| Receive Sensitvity | 1b: -90dBm @ 1Mbps (Typical) |
||
| Transfer Rates | 1b: 1Mbps |
||
| Receive Sensitvity | 50m(depend on evironment) |
||
| Wirels Standars | IEEE802.11b, 802.11g, 802.11n |
||
| General | |||
| Operating Conditions | -30 °C – 60 °C (-22 °F – 140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
||
| Power Supply | DC12V ± 10%, PoE (802.3af) |
||
| Power Consumption | Max. 5W |
||
| Ingress Protection | IP66 |
||
| IR Range | Approx.30meters |
||
| Dimensions | 70×157×62 mm (2.8” × 6.1” × 2.4” |
||
| Weight | 500g (1.1 lbs) |
||
| Order Model | DS-2CD2042WD-I |
||