| Camera | |||
|---|---|---|---|
| Image Snsor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS | ||
| Min. Illumination | 0.01Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR | ||
| Shutter Speed | 1/3s to1/10,000s | ||
| Lens | 4mm, 6mm @ F2.0, Angle of view: 90°(4mm) , 53.9°(6mm) |
||
| Lens Mount | M12 |
||
| Day & Night | IR cut filter with auto switch |
||
| Digtal Noise Reduction |
3D DNR |
||
| Wide Dynamic Range | 120dB |
||
| Compression Standard | |||
| Video Compression | H.264 / MJPEG/H.264+ |
||
| H.264 codec profile | Main Profile |
||
| Bit rate | 32 Kbps ~ 16 Mbps |
||
| Dual stream | Support |
Image |
|
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
||
| Frame Rate | 50Hz: 25fps (1920 × 1080), 25fps (1280 × 960), 25fps (1280 × 720) |
||
| Image Setting | Rotate Mode, Saturation, Brightness, Contrast, Sharpness adjustable by client software or web browser |
||
| Backlight compensation |
Support, zone configurable |
||
| ROI | Suport |
||
| Network | |||
| Network Storage | NAS (Support NFS,SMB/CIFS), ANR |
||
| Alarm trigger | Intrusion detection, Line crossing detection, Motion detection, Dynamic analysis, Tampering alarm, Network |
||
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, |
||
| General | One-key reset, Flash-prevention, dual stream, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, |
||
| Standard |
ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), PSIA, CGI, ISAPI |
||
| Interface | |||
| Communication Interface |
1 RJ45 10M/100M Ethernet port |
||
| General | |||
| Operating Conditions | -30 °C – 60 °C (-22 °F – 140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
||
| Power Supply | DC12V ± 10%, PoE (802.3af) |
||
| Power Consumption | Max. 5W |
||
| Ingress Protection | IP66 |
||
| IR Range | Approx.30meters |
||
| Dimensions | 70×157×62 mm (2.8” × 6.1” × 2.4” |
||
| Weight | 500g (1.1 lbs) |
||
| Order Model | DS-2CD2022WD-I |
||