| Camera | |
|---|---|
| Image Snsor | 1/3" Progesive Scan CMO |
| Min. Illumination | 0.1Lux @ (F1.2, AGC ON) ,0 Lux with IR 0.28Lux @ (F2.0, AGC ON) ,0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/0,0 s |
| Lens | 4m@ F2.0, Angle of view: 73.1° (6m optional) |
| Lens Mount | M12 |
| Day & Night | IR cut filter with auto switch |
| Digtal Noise Reduction |
3D DNR |
| Wide Dynamic Range | Digtal WDR |
| Compression Standard | |
| Video Compression | H.264+/H.264/MPEG4/MJPEG |
| Dual Stream | Yes |
| Video Bit Rate | 32 Kbps –16 Mbps |
Image |
| Max. Resolution | 1280 x 960 |
| Frame Rate | 50 Hz: 25 fps (1280 × 960), 25 fps (1280 x 720), 25 fps (704 x 576), 25 fps (640 x 480) |
| Image Setting | Rotae mode, Saturation, Brightnes, Contrast adjustable by client |
| Backlight compensation |
Yes, zone optional |
| ROI | Suport |
| Network | |
| Network Storage | NAS (uport NFS,MB/CIFS) |
| Alarm Trigger | Intrusion detcion, Line crosing detcion, Motin detcion, Dynamic |
| Protocols | TCP/I,CMP,HTP,HTPS,FTP,DHCP,DNS,DNS,RTP,RTSP,RTCP, |
| General | One-ky rest, Flash-prevntion, dual stream, heartbeat, miro, |
| Standard | ONVIF, PSIA, CGI,SAPI |
| Interface | |
| Communication Interface |
1 RJ45 10M/10M Ethernt inerface |
| Reset Button | Yes |
| Wi-F Specifation(Only for the products with Wi-F module built-n) | |
| Wirels Standars | IE802.1b, 802.1g, 802.1n |
| Frequency Range | 2.4 GHz ~ 2.4835 GHz |
| Chanel Bandwidth | 20/40MHz Suport |
| Protcols | 802.1b: CK, QPSK, BPSK |
| Security | 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-SK/WPA2-PSK, WPS |
| Transmit Output Power |
1b: 17±1.5dBm @ 1Mbps |
| Recive Snsitvy |
1b: -90dBm @ 1Mbps (Typical) |
| Transfer Rates |
1b: 1Mbps |
| Wirels Range | 50m(depnd on evironment) |
| General | |
| Operating Conditions | -30 °C – 60 °C (-22 °F – 140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 V DC ± 10% , PoE (802.3af) |
| Power Consumption | Max. 7 W |
| Ingress Protection level |
IP66 |
| IR Range | 30 metrs |
| Dimensions | 60.4×76.9×139.28 mm (2.4” × 3.0” × 5.”) |
| Weight | 50g (1.1 lbs) |
| Order Model | DS-2CD201F-I, DS-2CD201F-IW |